top of page

Yavru Köpek Eğitimi

Yavru köpekler doğdukları andan itibaren eğitilmeye açıktır. Yavru köpek eğitimi ne kadar erken dönemde başlarsa ileride sağlıklı bir ilişki mümkündür. Her canlıda olduğu gibi köpekler de yavruyken yuvayı çabuk sahiplenir. Etrafını çabuk tanımaktadır. Aile ilişkisine açıktır. Köpeğinizin cinsi, karakteri, etrafındaki köpek sayısı ve çeşitliliği alacağı eğitim açısından mühimdir.


Yavru Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Her canlı türünün yavru halinde eğitim ve egzersiz sağlıklı gelişim açısından şarttır. Yavru köpekleriniz doğduğu andan itibaren etrafını ve yuvasını rahatlıkla öğrenmektedir. Ancak doğru ve yerinde bir eğitim tam olarak ne zaman başlamalıdır?

Doğumun hemen sonrasında yavru köpekler gözlerini henüz açamaz. İki ila üç haftalık bir süreç sonunda gözlerini açmaya, etrafı taramaya ve tanımaya başlamaktadır. Aileye ait başka yavrular, köpekler varsa onlarla iletişime başlamaktadır. Yavaş yavaş atacağı adımlarla en basit komutlara geçebilmeniz mümkündür.

Yavru köpek eğitimi, ilk olarak doğduğu andan itibaren göstereceğiniz ilgi ve sevgi ile hayata geçecektir. Sevginizi katarak her adımı doğru uygulayabilirsiniz. Çiş eğitimini vermek için belli bir yaşı beklemenize gerek yoktur. Altına gazete koyarak, sık sık dışarı çıkararak ne kadar erken eğitime başlarsanız o kadar iyi olacaktır. İleride öğreneceği her hareket, alacağı her komut için ilk günlerden eğitime başlamak sağlıklıdır.


Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Yavru köpeğinize ne kadar erken eğitim verirseniz o kadar iyi olacaktır. Ancak bunu doğru adımlarla ve bir uzmana danışarak yapmakta fayda vardır. Neticede her canlı gibi doğduğu an tek düşündüğü annesi ve beslenmesi olacaktır.

Yeterli anne sütünü aldıktan sonra sütten kesilerek tabakta beslemeye başlamak, veterinere götürüp sağlık kontrollerinden geçirmek ilk basamaklardır. Bir sağlık sorunu varsa ona göre bir bakım ve eğitim şart olacaktır. Evi tanıtmak, ev kurallarını öğretmek, ev ortamının sıcaklığını tattırmak gerekmektedir. Her kuralınızda patron olduğunuzu ona öğretin. Sabırla, kararlılıkla komutlar verin.

Yavru köpekler doğal olarak henüz oyun çağında olacaktır. Oyunlar oynamak, sosyalleştirmek, ilişkinizi güçlendirmek, ileride eğitimleri rahat almasını sağlayacaktır. Bunun kadar yalnız kalabilmeyi de öğretmeniz gerekmektedir. İşe gittiğinizde, evde tek bırakılması gerektiğinde eve zarar vermemesi açısından bu konuda da destek almak sağlıklı olacaktır. Son bir nokta da kontrolün sizde olduğunu anlaması ve rahat sosyalleşmesini sağlamak açısından tasma takmayı da ihmal etmemektir. Tasma köpeğinizi kısıtlamak için değil aksine kendine ve kimseye zarar vermemesini sağlamak adına takılmalıdır. Şehir içinde hızlı arabalardan korunması, yola fırlamaması, insanların üzerine kendini sevdirmek için bile olsa aniden atlamasını, korkutma veya rahatsız etmesini önlemek amaçtır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Zehra Polat
Zehra Polat
Sep 22, 2022

Köpek

Like
bottom of page