top of page

Köpeklerde Temel İtaat Eğitimi

Köpekler, insanların can dostudur. Karşılıksız ve saf bir sevgileri olduğu için birçok kişi tarafından sahiplenirler. Köpekleri olanlar, hayvan dostlarıyla sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için eğitime önem vermelidir. Köpeklerde temel itaat eğitimi ve tuvalet eğitimi, zorunlu eğitimlere örnek olarak verilebilir. Eğitim verilmediğinde sürekli havlama ve saldırganlık gibi davranış bozukluklarıyla karşılaşılır.


Eksik eğitim verilen köpek, çağrıldığından gelmez. Bu yüzden kaybolma ihtimali yüksektir. Köpeklerin kaybolması, çoğu zaman istenmeye durumlara yol açabilir. Eğitimleri tam verildiğinde ise hayat yoldaşı olur.


Temel İtaat Eğitimi Nedir?

Temel itaat eğitimi, köpeği olan kişilerin köpekleriyle daha iyi iletişim kurmasını sağlayan bir eğitimdir. Köpeği olanlar sorumluluklarının bilincinde olmalı ve bu eğitimi muhakkak almalıdır. Eğitim, belli komutlarla ilerler. Eğitmen değil, hayvan dostu olan kişi ön plandadır. Bu sayede köpekle doğru iletişim kurulmuş olunur.


Temel İtaat Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Hayvan dostları olanların en çok merak ettiği konulardan biri, eğitimlerin ne zaman başlayacağıdır. Köpeklerde temel itaat eğitimleri, bebeklik döneminden çıkıldığında yani 3 ile 9 aylıkken başlanmalıdır. Cane Corsa, Alabay, Husky, Kangal, Samoyed, Rottweiler ve Chow Chow gibi köpek cinslerinde bu eğitimlerin 3 aydan itibaren başlaması gerekir. Çünkü bu köpek cinsleri, güçlü ve inatçı bir karaktere sahiptir.


Yavru köpekler, çevreye kısa sürede adapte olur ve hızlı öğrenir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, meraklı olmalarıdır. Yetişkin köpekler için ise bunu söylemek mümkün değildir. Çünkü köpeklerin yaşı ilerledikçe kasları güçlenir ve karakterleri oturur. Bu da eğitim vermeyi zorlaştırır. Köpeklere eğitim verirken sabırlı olunmalıdır. Çünkü hemen öğrenmeleri mümkün değildir.


Temel İtaat Eğitimi Köpekler İçin Neden Önemlidir?

Köpeklerde profesyonel eğitimler arasında temel itaat eğitimi gelir. İçgüdüleri, insanlardan çok farklıdır. Eğitimde içgüdüler değiştirilmeye çalışılır. Bu yüzden eğitim süreci, zahmetli ve biraz zordur. Ancak köpekleriyle sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmek isteyenler, bu eğitimi göz ardı etmemelidir.

Köpekler, insan dostlarıyla sürekli iletişim kurmak ister. Saf bir sevgileri olduğu için mutlu etmeye çalışırlar. Ortak bir dil geliştirilmediğinde ise birbirlerini anlayamayacakları için güçlü bir iletişim kuramazlar. Bu da hem insan hem de köpekte agresif hareketlere neden olabilir. Köpeklerde itaat eğitimi, çocuklarda okul hayatı gibi düşünülmeli ve başarısı için gayret gösterilmelidir.


Sevgilerimizle,

Pro Dog Club Ailesi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page