top of page

KÖPEKLERDE TUVALET EĞİTİMİ

Köpeğinizin tuvalet eğitimini yavruluktan itibaren alması önemlidir. Tuvalet alışkanlığı geliştirmesinde en büyük göre sahiplere düşmektedir. Köpek dostunuz eve ilk adım attığı andan itibaren tuvaletini yönlendirmeniz ileride hoş olmayan durumlar yaşamanızı engelleyecektir. Sizlere burada köpek tuvalet eğitimi için uygulayabileceğiniz tavsiyeler verebiliriz. Örneğin; ped kullanmak, köpeğinizin alanını sınırlamak, beslenme zamanlaması yapmak ve kafes sistemi ile yavru köpeğinizin tuvalet alışkanlığını şekillendirebilirsiniz. Yavru köpeğinizi aşıları tamamlanana kadar dışarıda gezdiremeyeceğinizi düşündüğümüzde pet kullanımı zorunlu hale geliyor. Alanını kısıtladığınızda evin her uzak köşesinde sizlere bir sürpriz hazırlamasına da engel olabilirsiniz. 😊 Alan kısıtlamasından kastımız köpeğinizi bir küçük alana kapatmanız değil elbette. Evde salon gibi tek bir alanda sizinle temas kurabileceği bir yerde olmasından bahsediyoruz.


Peki ama benim köpeğim yavru değil, büyükken sahiplendim diyorsanız da burada biraz daha fazla efor sarf ederek dostunuza tuvalet alışkanlığı kazandırmanız mümkün. Yine alan kısıtlaması yaparak işe başlayabilirsiniz. Köpeğinizin mama saatlerini düzenlemeniz ve yemeğini tükettikten sonra beklemeden dışarı çıkarmanız önemli olacaktır. Bildiğiniz gibi köpek dostlarımız yemek yedikten sonra sindirim sistemleri hızlı bir şekilde aktif olup bir önceki öğünde sindirdiği besinlerin atıklarından kurtulmak isteyecektir. Beslenme planlamasını yaptığınızda hem yavru hem de yetişkin sahiplenilmiş köpek dostunuzun tuvaletini kontrol altına almanız ve tuvaletini doğru yere yapması için yönlendirmeniz daha kolay olacaktır.


Elbette özellikle yavru köpek dostlarımızda kas gelişiminin tamamlanmaması nedeniyle küçük kaçırmalar olabileceğini göz önünde bulundurmalı ve onları bu konuda döverek veya korkutarak cezalandırmamalısınız. Bu ceza yöntemleri köpeğinizde ciddi travmalar yaratıp büyük sorunlara dönüşebilir. Pozitif köpek eğitimi tekniklerine başvurmanız çok daha yararlı olacaktır.


Her eğitimde olduğu gibi Köpek Tuvalet Eğitimi için de bu süreci daha kolay geçirebilmeniz adına bir uzmandan yardım almanız en doğrusu olacaktır. Pro Dog Club kurucusu Uzman Köpek Eğitmeni Talih Sarı’dan köpek tuvalet eğitimi hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdaki numaralardan veya sosyal medya hesaplarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Sevgilerimizle,

Pro Dog Club Ailesi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page