top of page

Köpeklerde Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerde doğru beslenme, onların sağlığı için kritiktir. Köpekler insanlara en yakın canlılardan bir tanesidir. Birbirinden farklı özellikleri ile herkesi kendilerine hayran bıraktırmaktadırlar. Pek çok farklı yetenekleri sayesinde de sahiplenilmektedirler. Elbette bir köpeğin sahiplenmesi büyük bir sorumluluktur. Doğru bakım, beslenmesi, günlük rutini gibi çok çeşit noktaya dikkat edilmelidir. Özellikle beslenmesi önemli bir konudur. Köpeklere sürekli bir şeyler yedirmek onların hızlı büyüyeceği anlamına gelmemektedir. Farklı bir şekilde daha güçlü olacakları anlamına da gelmemektedir. Önemli olan köpeğe doğru zamanlarda ve doğru oranlarda yemeğini verebilmektedir.

Köpeklerde Yaş ve Doğru Beslenme

Köpeklerin beslenme düzenleri içerisinde bulundukları yaşla yakından ilgilidir. Farklı yaşlardaki köpekler aynı sıklıkta beslenmemelidir. Örneğin yavru köpekler daha çok yemeye ihtiyaç duymaktadırlar. Güçlü olmalıdırlar. Bunun için yaklaşık dört aylık olana kadar günde 4 defa, altı aylık hâle gelene kadar günde 3 defa beslenmelidir. Bundan sonrası ise köpeğin cinsine aktiflik durumuna göre de değişmekle birlikte günde 2 defa beslenme yeterli olacaktır.

Her ırkın olgunlaşma dönemleri, büyüme hızları farklı olmaktadır. Kimi köpekler çok hareketli iken kimileri daha sakin ve hareketsizdir. Bu durumda enerji ihtiyaçları da değişmektedir. Yetişkin bir köpeğin günde 2 defa beslenmesi yeterli olacaktır. Burada alacakları kalori miktarı da yine cins ve ırklarına, aktiflik durumlarına göre değişmektedir. Köpeklerin ırkı, olgunlaşma süresi, yetişkinliğe vardığında alması gereken ortalama kilo belirlenmeli ve buna göre beslenme saatleri ve miktarı belirlenebilmektedir.

Köpekler Ne İle Beslenmelidir?

Köpeklerin beslenmesinde evin hep aynı köşesinde mama kaplarının durması önemlidir. Bir mama kabı ve bir de su kabı bulundurulmalıdır. Köpeklerin doğru kuru mama ürünleri ile beslenmesi sağlıkları, sindirimleri açısından daha faydalı olacaktır. Sürekli ev yemeklerini yemesi, sürekli ödüller verilmesi hem gelişimi hem de aldığı eğitim açısından zorlayıcı olacaktır. Köpeğin cinsine, ırkına, yaşına, hareketliliğine bağlı olarak yumurta, havuç, patates, bezelye, marul gibi besinlerle karnı doyabilir. Ancak öncelik her zaman kuru mamadan yana olmalıdır. Ev yemekleri köpeklere çok zorda kalındığında verilebilir. Köpeğin sağlığı, düzgün çalışan bir sindirim sistemi açısından onlara en uygun üretilen mamaların verilmesi doğru olacaktır.

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page