top of page

Köpeklerin duyguları var mıdır?

Köpeklerin duyguları var mıdır, sorusu onların insanlara ne kadar benzeyip benzemediğini de sorgulatır. Köpekler de diğer memeliler gibi benzer beyin fonksiyonlarına sahiptir. Bu sayede onlara tehdit veren olumsuz ya da onları rahatlatan olumlu durumları ayırt edebilirler. Özellikle köpeklerin, insanların ve diğer köpeklerin yüz ifadelerinden onların duygularını anladıklarına yönelik çalışmalar da vardır.


Peki köpekler duygu okuyabiliyorsa duyguları da hissedebilirler mi? Yazı içinde bu noktalara değinilecektir.


Duygu Nedir?

İçsel ve dışsal uyaranların değerlendirilmesi sonucu onlara yönelik insan ve hayvanların hissettiği şeye duygu denir. Duygular yalnızca bir his olarak gelmez, mutluluk ve tehdit gibi duygular bedensel olarak da hissedilebilir. Çok mutlu olduğu için yerinde duramayan çocukla sahibini görünce mutlu olduğu için onun üstüne atlamaya çalışan köpeği bu bağlamda düşünebilirsiniz.

Aynı zamanda insan ve hayvanlar tehdit içeren durumlarda korku ya da endişe duygularını hissederek bedensel tepki gösterirler. Düşünme yetisi olan insan bunu bilinçli olarak da yapabilirken hayvanlar daha çok savaşmak, kaçmak ya da donmak gibi tepkilerle sınırlı kalır.


Köpeklerin Duyguları Var Mıdır?

Araştırmalar köpek ve insan beynini karşılaştırdığında benzer yapılara sahip olduğuna; aynı hormonları salgıladıklarına ulaşır. Örneğin sevgi duygusuyla ilişkili olan oksitosin hormonu köpekler tarafından da salgılanır. Bu da köpeklerin duygu deneyimi içinde olduğu yanıtını verir.

Son araştırmalar köpeklerin beyin yapısını değerlendirirken yetişkin bir insanı gözetmenin doğru olmayacağını söyler. Çünkü beyin yapısı hayvanlarda belli bir noktaya kadar gelişirken insanlarda uzun yıllar boyunca devam eder. Bu da insanlarda duygu okumayı, duyguları anlamayı ve hissedilen duygu çeşitliliğini artırır. Köpeklerin duyguları vardır ama sınırlıdır. Utanç, gurur , suçluluk gibi duyguları hissetmezler. Sevgi, stres, kaygı, üzüntü gibi duyguları hissedebilirler.


Umarız bu yazımız dostlarımızı anlamanız açısından size küçük bir bilgi kaynağı sağlamıştır.


Sevgiler,

Pro Dog Club Ailesi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page