top of page

KÖPEK BAKIMI - KÖPEKLER YIKANIR MI?

Evcil dostlarımız köpekler hakkında merak edilen noktalardan biri de onların yıkanıp yıkanmayacağına yöneliktir. Özellikle ne sıklıkta yıkandıkları, yıkandıklarında sağlık açısından onlara bir zarar gelip gelmeyeceği ve kullanılan ürünlerin neler olacağı kafa karıştırıcı olabilir. Yazı içinde köpeklerin yıkanma sıklığı hakkında bilgilere değinilecektir.

Köpeklerin Yıkanma Düzeni Nasıl Belirlenir?

Köpeklerin yıkanma sıklığı bir düzen içinde gerçekleşmelidir. Bu düzeni belirlemeden önce ilk olarak köpek dostunuzun yaşına, cinsine ve tüylü olup olmamasına göre bir ayrım yapabilirsiniz. Yavru olup olmaması, kısa tüylü ya da uzun tüylü olması, cinsine özel özelliklere göre yıkanmasının sıklığının ne olacağı önemli ayrıntılardır. Bu düzeni oluşturabilmek için şu maddeleri takip edebilirsiniz:

· Yavru köpekler aşılama sürecinden sonra yıkanabilirler. Yıkanma esnasında onlara uygun temizleme malzemeleri kullanılır. Ayrıca suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmaması, mevsim koşullarına uygun bir sıcaklıkta olması öncelenir. Yılda 1 ile 3 kez arasında değişen sıklıkla yıkayabilirsiniz.

· Yetişkin köpekler ise çok tüylü olup olmamalarına göre değişkenlik gösterebilecek bir sıklıkla yıkanırlar. Eğer köpek dostunuzun tüyleri uzunsa ayda bir defa yıkayabilirsiniz. Tüyleri uzun ve aynı zamanda yağlı ise haftada bir şeklinde yıkamanız da mümkündür. Bu şekilde bir sıklık belirleyebilirsiniz. Yavru köpeklerde olduğu gibi yetişkin köpekler için de özel olarak köpek şampuanları kullanmanız gerekecektir.

· Eğer cins bir köpeğiniz varsa rastgele alacağınız şampuan köpeğiniz için zararlı olabilir. Veterinerinize danışarak uygun temizleme ürünleri için fikir edinebilirsiniz.

· Köpeğinizi yıkadıktan sonra mevsim koşullarına uygun bir şekilde kurulama işlemlerini yapmayı ihmal etmeyin.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page