top of page

KÖPEĞİM NEDEN HAVLIYOR, NE YAPMALIYIM?

Günümüzde sıkça duyduğumuz bir soru sanırım. Komşuları şikayet eden bir çok sahip “Köpeğim Neden Havlıyor? Ne yapmalıyım?” Sorusuna yanıt arıyor. Burada yapılması gereken ilk analiz sebebi bulmaktır. Sebep bulunduktan sonra çözüme ulaşılabilir.


Köpeğinizin havlamasının birçok nedeni olabilir elbette şimdi sizlere aralarından en sık sebep oluşturan bazı nedenleri paylaşalım.


- Korkmak

- Ortam değişikliği stresi

- Evde tek başına kalmak

- Evi, sizi koruma içgüdüsü. Uyarı havlaması.

- Oyun oynamak istemesi

- Acıkmak / Susamak

- Hastalık


Özellikle köpek dostunuz eve yeni geldiyse annesinden veya alıştığı ortamdan ayrılıp tamamen yeni bir mekana gelmesi onun için zorlu olmuştur. Alışması için ona zaman ve ilgi vermek gerektiğini hatırlamalısınız. Bu konuda Köpek Ev Adaptasyonu Eğitimimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Köpekler çok sosyal canlılar olduğu için uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Eğer köpeğinizi yalnız bıraktığınızda havlıyor ise kademeli olarak kısa süreler ile yalnızlığa alıştırmanız gerekmektedir.


Köpeğiniz koruma içgüdülerinden dolayı eve yani bölgesine veya size yaklaşan herhangi bir canlı ya da insan için havlayabilir. Bu durumda doğru eğitim ile köpeğinizin sadece gerçek bir tehdit olduğunda havlamasını sağlayabilirsiniz.

Bazen de sadece oyun oynamak istedikleri için havlayabilirler. Bu durumda en iyi çözüm köpeğinizin düzenli egzersiz yapmasını ve enerjisini atmasını sağlamaktır.


Bizler ne kadar gün içinde yorulmuş olsak da köpek dostlarımız bütün gün sadece 1 saat onlarla vakit geçirmemiz için bekliyorlar. Oturduğunuz bölgede size yakın köpek parkı varsa oraya giderek hem birlikte vakit geçirebilir hem de köpeğinizin diğer köpekler ile sosyalleşerek oyun oynamasını sağlayabilirsiniz.


Köpeğinizin mama ve suyunu günlük tüketim miktarlarına uygun şekilde saatinde verdiğinizden emin olmayı da unutmayınız.


Eğer yukarıda saydığımız nedenler yoksa ve köpeğiniz havlamaya devam ediyorsa öncelikle herhangi bir hastalığı olup olmadığını kontrol ettirmek için veterinere götürmenizi tavsiye ederiz. Veteriner kontrolü sonrası hastalık kaynaklı değil ise köpeğinizin havlama problemi için profesyonel köpek eğitimi yardımı almanız gerekmektedir.


Pro Dog Club Köpek Davranış Eğitimi sayfamıza göz atıp bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.


Sevgilerimizle,

Pro Dog Club Ailesi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page