top of page

KÖPEKLER ÜŞÜR MÜ?

Kış mevsimi gelmişken aklımıza ara ara düşen bu sorulara kısa bir yanıt vermek istedik. Her köpek dostu köpeğinin üşüyüp üşümediğini mutlaka merak eder.

Bu sorunun yanıtı için köpeğinizin davranışlarını çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Normal davranışları dışında titreme, halsizlik, uyuşukluk yaşıyorsa bu ayrıntılar önemli olabilir.


KÖPEKLER SOĞUK HAVALARDA ÜŞÜR MÜ?


Genel olarak köpeklerin üşümediğine dair bir kanı olsa da bu bulundukları iklim, coğrafya, köpek cinsi, kürk yapısına göre değişiklik göstermektedir. Tabii bir de yavru köpek, hasta köpek veya sağlıklı olma durumlarını da belirtmekte fayda var. Yetişkin sağlıklı bir köpeğin dayanabileceği soğukluk ile yavru bir can doğal olarak aynı olamamaktadır.


TÜYLERİ KÖPEKLERİ SOĞUKTAN KORUR MU?

Bu yüzden köpekler üşümez demek çok yüzeysel bir ifade olarak kalmaktadır. Tüy yapısı çift kat olan ve soğuğa dayanıklı ırk olarak bilinen köpekler için karlı havalar bile üşütücü olmazken, ince ve tek kat tüy yapısına sahip köpeklerin soğuğa toleransı düşük olabilir. Üzerine bir de sürekli tıraş edilen bir köpek ise ek önlemler almak şart olacaktır.


Tüylerin korumaya yetersiz olduğu durumlarda özel olarak satılan koruyucu kıyafetlerden giydirmek yararlı olacaktır. Yattığı yeri sıcak tutacak, yerden soğuk almasını önleyecek ürünler de kullanılmalıdır.


Son olarak tabii ki sokaktaki dostlarımızın da üşüyebileceğini unutmamak lazım. Havanın aşırı soğuduğu günlerde üzerine yatabilecekleri kalın bir battaniye, bir koruyucu yuva onları da korumaya yardımcı olacaktır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page