top of page

CİNS KÖPEK ÜRETİMİ VE SATIŞI- KÖPEK ÜRETİM ÇİFTLİĞİ – KÖPEK ÜRETİMİ NASIL OLMALI?

Bildiğiniz gibi Temmuz 2022 itibariyle yayınlanarak yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Kanunu ile evcil hayvanların pet shoplarda satılması yasaklandı.


Ülkemizde köpek üretimi standartları üretim izni yönergesi “Köpek Irkları Federasyonu Üretim İzni Kuralları"nda belirtilmiştir. Bu standartlar dışında üretilen köpekler şecereli ırk kaydına sahip olamaz.


Pro Dog Club olarak Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile şecereli ırk kaydına sahip köpek dostlarımızın çiftleştirilmesi ile şecereli ırk yavrularının üretimini yapmaktayız.

FCI-Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu A secereli Dobermann


Yönetmeliğe göre Köpek Üretim ve Satış Yerleri aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir.

a) Üretim yerlerinde; idari büro, veteriner hekim odası, duş, depo, tuvalet ve hayvan karantina ünitesi, hayvanların yiyeceklerinin hazırlandığı bölüm, temizlik ünitesi, kapalı ve açık gezdirme alanı bulunur.

b) Tüm açık bölümler rüzgâr yönüne dönük olmayacak şekilde yapılır.

c) Kapalı bölümlerde, hayvanlara güneş ışığı gelebilecek büyüklükte, dışarıdan kemirgen, sinek ve benzeri haşerenin girmesine engel olacak tel ile kapatılmış pencereler bulunur.

ç) Toprak zeminli gezdirme alanları bulunur.

d) Hayvanların barındığı açık ve kapalı bölümlerin zemini ve duvarları, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir malzeme ile kaplanır.

e) Hayvanların yatabileceği ırklarına ve boyutlarına uygun, yerden en az 10 cm yükseklikte platformlar bulunur.

f) Üretim yerlerinde, diğer ünitelerden bağımsız, kapalı bir bölümde hayvanın ırkına uygun boyutta doğum ünitesi ve karantina ünitesi bulunur.

g) Üretim ünitelerinin kapalı bölümlerinin çatısı izolasyonlu uygun bir çatı malzemesi, açık alandaki kafesli bölümün yarısı yağmur ve güneşi engelleyen bir çatı malzemesi ile kapatılır.

ğ) Tüm kafeslerde, dezenfekte edilebilir su ve mama kapları bulundurulur.

h) Üretim yerlerinde hayvanlar ayrı ayrı bölümlerde bulundurulur.

ı) Üretim yerine koyulan hayvanların türü, ırkı, yaşı ve diğer bilgileri, ıslanmaz pvc gibi bir muhafaza ile her bir ünite üzerinde görünen bir yere asılır.

j) Üretim yerlerinde kimliklendirilmiş köpek yavrularına, Bakanlık tarafından belirlenen zamanlarda aşı ve iç-dış parazit ilaçlaması yapılır.


Pro Dog Club Köpek Üretim Çiftliğimizde üretilen özel ırk yavrularımızın, sağlıklı ve iyi koşullar içinde mutlu yaşaması için en doğru koşulları sağlıyoruz.


Şecereli yavrularımızı görmek için Instagram hesabımıza göz atın: https://www.instagram.com/prodogclub/

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page