top of page

Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi

Köpek dostları olan kişiler, doğru iletişim kurabilmek için köpeklerine 3 aydan itibaren eğitim vermeye başlar. İlk verilen eğitimlerden biri temel itaat eğitimidir. Bu eğitimde genellikle bir nesne kullanılarak komut verilir. Yani köpek, kullanılan nesneleri, insan dostu ile arasında bir aracı olarak algılar.

Nesne olmadan iletişim kurulabilmesi için ileri itaat eğitimi verilmelidir. Bu eğitim, kişi ile köpeği arasında çok güçlü bir bağ olmasını sağlar. Birbirini çok seven insanların konuşmadan birbirini anlaması gibi köpeklerde bu eğitimle dostlarını hemen anlar.


Köpeklerde ileri itaat eğitimi, yaklaşık 9 ile 12 hafta sürer. Eğitim sürecinin uzun olması, birçok kişi tarafından beğenilmez. Ancak hayvan dostlarla kurulacak güç bağ düşünülmeli ve sabırlı olunmalıdır. Bu eğitimin amacı, köpeklerin komutları yerine getirirken gönüllü olmasını sağlamaktır.


İleri itaat eğitimi, çoğu zaman temel itaat eğimiyle karıştırılır. Sistem olarak bir fark olmasa da içerikleri farklıdır. İleri itaat eğitiminde herhangi bir nesne kullanılmaz. İşaret dili oluşturulur. Bu yüzden öğretilen komutlar, temel itaat eğitimine göre daha zordur.


İleri İtaat Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpeklerde ileri itaat eğitiminin sonuçları düşünüldüğünde hayvan dostu olan kişiler, heyecan duyar. Bir an önce eğitimi almak ister. Ancak ileri itaat eğitiminden önce temel itaat eğitimini almak gerekir. Temel komutlar öğretilmeden ileri komutların verilmesi mümkün değildir. Temel itaat eğitiminde ilk olarak kişi ile köpek arasında güçlü bir sevgi bağı kurulur. Diğer tüm eğitimler, bu sevginin üzerinden devam eder.


Köpeklerde ileri itaat eğitimi, uzmanlık gerektirir. Köpekle iletişime geçmek için ses çıkarmaya gerek yoktur. Köpekle çoğu zaman beden diliyle iletişim kurulur. Ancak köpek, derin sevgi duymadığı birine itaat etmez. Komutlarını dinlemez ve saldırgan olur.


Eğitime nereden başlanacağı bilinmiyorsa işinde uzman eğitmenlerden destek alınabilir. Böylelikle itaat eğitimleri belli bir plan çerçevesinde devam eder.


İleri İtaat Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

İleri itaat eğitimi için belli bir yaş aralığı yoktur. Ancak eğitimin verimli olabilmesi için temel itaat eğitimi aldıktan sonra ileri itaat eğitimine başlanabilir. Bu eğitimi vermek için köpeğin yetişkin olması beklenmemelidir.


Köpek, ileri itaat eğitiminden sonra insan dostunun tüm komutlarına uyar. Fark, eğitim sonrasında rahatlıkla görülebilir. Ancak köpek her komutu uyguluyor diyerek, yapabileceğinden fazlası istenmemelidir.


Sevgilerimizle,

Pro Dog Club Ailesi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page