top of page

Köpeklerde Ev Adaptasyonu Eğitimi

Köpeklerde ev adaptasyonu eğitimi, aldıkları pek çok eğitim kadar önem taşımaktadır. Bir şehirden başka bir şehre, farklı bir eve alışmak insanlar için zor olabilmektedir. Böyle bir durum hayvanlar açısından da sıkıntılı olabilmektedir. Ancak evdeki sevimli dostlarımıza bu konu ile ilgili eğitim sağlayarak böyle dönemleri rahat geçirmeleri mümkündür. Elbette her köpeğin aldığı eğitimlerin süreçleri ve çeşitliliği cinslerine, yaşlarına göre değişebilmektedir. Ev adaptasyonu için de köpeğin her türlü özelliği ve etkinliği göz önüne alınarak bir eğitim sürecinden geçmesi gerekmektedir.


Köpeklerin Yeni Bir Eve Geçişi

Köpekler insanların en yakın dostlarındandır. Özellikle ev içerisindeki köpeklerin insanlarla ayrı bağları bulunmaktadır. Evdeki her birey kadar onlar da değerlidir. Sağlıklarından beslenmelerine, bakımlarına kadar her şeye dikkat edilmelidir. Evdeki herkesle iyi geçinmeleri, evin kurallarına uymaları gerekmektedir. Bunun için bir takım eğitimlerden geçmektedirler. Köpeklerde ev adaptasyonu eğitimi bu eğitimlerden bir tanesidir.

Köpekler ister evde bakılsın ister bahçede belli komutları mutlaka öğrenmeleri gerekmektedir. Eve gelen misafire saldırmaması, bahçeyi, ona emanet edilen bir çocuğu, bir eşyayı koruması, sahibinin sözlerini dinlemesi, evin içinde koşturmaması gibi pek çok farklı komut öğrenmektedirler. Her komutu anlamakta ve yerine getirmektedirler. Köpeklerin yeni sahipleriyle karşılaşmasından kaynaklı kalacakları eve ilk girişleri olacaktır. Farklı bir eve taşınmaları söz konusu olduğunda onlar için değişik bir ortam olacaktır. Çocuklar hatta yetişkinler için bile zor bir süreçtir yeni bir mekâna alışmak. Bu köpekler için de geçerlidir. Kimi cins köpeklerin eğitime açık oluşları farklıdır. Kimisi daha zorlu bir süreçle bu dönemi atlatırken kimi cins köpek daha çabuk uyum sağlamaktadır. Bu nedenle köpeklerin yeni bir eve geçişi sürecinde uzmanından adaptasyon eğitimi verilmesi gerekmektedir.


Köpeklerde Ev Adaptasyon Eğitimi ve Süreçleri

Köpeklerde ev adaptasyonu eğitimi taşınılan evde uyulması gereken kuralları içerecek şekillerde verilmektedir. Mutlaka öncelikle işin uzmanına danışılması gerekmektedir. Köpeğin psikolojisi düşünüldüğünde ona uygun eğitim sürecinden geçilmelidir. Köpekler geçmişle bağ kurabilen hayvanlardır. Eskiden yaşadığı evi ve ortamı özleyebilmektedir. Alışma sürecinde hala aynı evi arayabilmektedir. Çevre düzenlemesi, ev ortamı, evdeki eşyalar, evi ve evin etrafını koklayarak tanımasını sağlayacak alıştırmalar önemlidir. Psikolojisi, yaşı ve cinsi üzerine odaklanarak en uygun adımlarla köpeğin yeni ortamına adaptasyon süreci kısa süreye indirilebilmektedir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page