top of page

Köpeklerde Alan Koruma Eğitimi

Köpek eğitimleri, kişiye ve köpeğe birçok açıdan fayda sağlar. İletişimin kuvvetlenmesiyle huzurlu bir yaşam sürülür. Köpeklerde ilk verilmesi gereken eğitim, temel itaat eğitimidir. Ardından diğer eğitimler verilmeye başlar. Ancak alan koruma eğitimi için ileri itaat eğitiminin de alınması gerekir. Çünkü koruma eğitimleri için köpek disiplin altına alınmalıdır.


Alan koruma eğitimleri, köpeğin karakterine göre ilerler. Bu yüzden eğitim için belli bir süre verilemez. Eğitim öncesinde köpeğe motivasyonlar verilir ve karakter testinden geçer. Test sonucunda köpeğin eğitime hazır olup olmadığı öğrenilir.


Bu eğitimde denge önemli olduğu için işinde profesyonel eğitmenlerle çalışılmalıdır. Çünkü eğitim sırasında yanlış bir hareket yapılırsa köpek saldırganlaşabilir. Bu da telafi edilemeyecek sonuçlara neden olur.


Alan Koruma Eğitimi Sonrasında Köpeğin Tutumu

Köpeklerde alan koruma eğitimi, köpeklerin insan dostlarının kontrolü altına girmesini sağlar. Koruma eğitimi alan köpek, alanı dış etkilere karşı korur. Bu alan, sadece ev olarak düşünülmemelidir. İş yerleri gibi alanlar da olabilir. Alan koruma eğitimi alan köpek, alan tehdit edildiğinde ilk olarak havlar. Ardından etkisiz hale getirme komutlarını uygulamaya başlar. Alana kimseyi sokmaz.

Eğitim süresi ortalama 6 haftadır. Ancak köpeğin cinsine göre bu sürenin değişebileceği unutulmamalıdır. Hayvan dostu olanlar, alan koruma eğitimlerini almak ister. Alan koruma eğitimi, her köpek cinsine uygun değildir. Bu yüzden eğitim öncesinde köpekler, belli testlerden geçirilir. Testlerin doğru sonuçlanması için köpeklerin test sürecinde agresif olmaması gerekir.


Köpeklerde Alan Koruma Eğitiminin Önemi

Köpeklerde alan koruma eğitiminin önemi, köpeği olan herkesin bilmesi gereken bir konudur. Köpekler, koruma içgüdüsü olan hayvanlardır. Koruma esnasında genellikle saldırgan davranışlar sergilerler. Bu süre zarfında insan dostlarıyla iletişim kuramazlar.


Ancak alan koruma eğitimi alan bir köpek, ilk önce alanın tehdit edildiğine dair uyarı verir. Ardından alanı korumaya başlar. Böylelikle saldırgan içgüdülerini doğru kullanmış olur.


Köpeklerde alan koruma eğitimi, uzman eğitmenler tarafından verilebilir. Eğitim sırasında merkezde kişi ve hayvan dostu olur ve eğitim başarıyla gerçekleşir. Bu yüzden alan koruma eğitimleri için profesyonel destek almaktan çekinilmemelidir.


Sevgilerimizle,

Pro Dog Club Ailesi

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page