top of page

Sıcak Havalarda Köpeğinizi Nasıl Serinletirsiniz?

Yaz ayları insanlar için olduğu kadar köpekler için de yılın en eğlenceli zamanlarından biri olmaktadır. Her ne kadar sıcak yaz günlerinde köpeğiniz için dışarıda oynamak eğlenceli olsa da zaman zaman onunda serinlemeye ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Köpeğinizi güvenle serinletmek için eğlenceli birkaç yöntemi deneyebilirsiniz.


Köpekler Terler Mi?

Sıcak yaz aylarında köpeklerinin terleyip terlemediğini merak etmek son derece doğaldır. Köpekleriniz de tıpkı sizler gibi terleyerek vücut ısılarını düzenlemeye çalışırlar. Ancak ter bezi yapıları insanlardan farklıdır. Çünkü ter bezleri köpeklerin bütün vücutlarında değil sadece patilerinde bulunmaktadır.

Köpeklerin terleme anatomilerinin farklı olması sebebiyle yaz sıcaklarında daha az terlemelerini sağlamak için tıraş edilmeleri yanlış bir yargıdır. Yaz aylarında tıraş olmaları köpeklerin terlemelerini önlemeyeceği gibi güneş yanıklarına ve güneş çarpmasına daha açık hale getirerek köpeğinizin sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyebilirsiniz.


Köpeğinizi Serinletmek İçin En İdeal Çözümler

Köpeğinizin sağlığını etkilemeden serinletebileceğiniz yöntemler yazdan daha fazla keyif alırken aynı zamanda sağlıklı kalmasını da sağlayacaktır.


Soğuk Su

Su içmek insanlarda olduğu gibi köpekler de de önemlidir. Özellikle sıcak yaz günlerinde yeterince sıvı aldığına daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Bunun için su kabını gün içerisinde sürekli olarak tazelemeniz ve su kabını gölge bir yerde bulundurmanız gerekir. Soğuk suyun yanı sıra köpeğinizin serinlemesi için ev yapımı lezzetli soğuk yiyeceklerden de yardım alabilirsiniz.


Güneşten Uzak Kalmak

Yaz güneşin eğlencesini de getirse de köpeğinizin uzun süre güneş altında kalması sadece vücut ısısının yükselmesine değil aynı zamanda güneş yanığı olmasına da sebep olacaktır. Bu sebeple de uzun süre güneş altında kalmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bunu yanında köpeğinizin dinlenebileceği gölge ve serin bir alan oluşturmalısınız. Bunun için ağaç gölgeleri iyi bir fikir gibi görünse de ağaçlar yeterince gölge sağlamaz. Bu yüzden yalıtımlı köpek kulübelerinden yardım alabilirsiniz.


Köpek Havuzu

Köpeğinizin çok eğleneceği yöntemlerden birisi de köpek havuzları olmaktadır. Bunun için çocuk havuzlarından yararlanabilirsiniz. Köpeğiniz havuzda iken sürekli gözünüzün üstünde olması gerektiğini de unutmamalısınız. Ayrıca havuzun gölge bir yerde bulunması ve suyunun sık sık değiştirilmesi gerektiğini de unutmayın.


Yatağını Serin Tutun

Köpeğiniz için genellikle kullanmış olduğunuz köpek yatağı yumuşak olabilir. Ancak yaz ayların bu daha fazla sıcaklamasına sebep olacağı için yatağında da değişikliklere gitmeniz gerekir. Yaz aylarında kullanılacak olan köpek yataklarının jel ya da su dolgulu olması hem serin kalmalarına yardımcı olur hem de köpeklerde nasır oluşumunun önüne geçer.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page