top of page

Köpeklerde Davranış Eğitimi

Sevimli dostlarımız köpeklerde davranış eğitimi diğer eğitimlerden daha mühim olabilmektedir. Davranışlarındaki, uyum süreçlerindeki en ufak aksaklık pek çok sıkıntı yaratmaktadır. Ne yazık ki sahiplenip sonra sokağa salınan, çiftliklere bırakılan köpeklerde kimi zaman bu durum yaşanmaktadır. Köpeklere verilen pek çok eğitimle birlikte mutlaka davranış eğitimi verilmelidir.


Köpeklerde Davranış Eğitimi Gerekli Midir?

Köpekler insanların dostudur. Kimi zaman pek çok kişi etrafında kalabalık bir çevre görmektense köpeğiyle vakit geçirmeyi tercih etmektedir. Komutları yerine getirmesi, sizi anlar bakışları, varlığı, kendinizi ona yakın hissetmeniz onun için de mutluluk yaratmaktadır. Sevildiğini hissettiği sürece her daim sahibine bağlı olacaktır. Ancak özellikle evde bakılan köpekler için belli eğitim süreçleri şarttır.

Köpekler insanlarla iç içe yaşadığı için davranış farklılıkları gözlemlenmektedir. Köpeğin eve ve insan hayatına uyum sürecinde sergilediği davranışlar sahibini zora sokabilmektedir. Köpek için doğası gereği çok normal olan davranış ve hareketler sahibi için sıkıntılar yaratabilmektedir. Mamasını yeme şeklinden tuvalet eğitimine, evdeki eşyalara zarar vermesinden sürekli havlamasına kadar farklı olumlu olumsuz davranış sergileyebilmektedir. Doğal ortamda sergilemeleri gayet normal karşılanabilecek olan her türlü davranış ev sınırları içerisinde anormal olmaktadır. Sabırsız bir ev sahibi için ne yazık ki bu köpeğin en kısa sürede bir çiftliğe bırakılması demektir. Böyle durumların yaşanmaması için köpeklerde her türlü eğitimde olduğu gibi davranış eğitimi de şarttır.


Köpeklerde Davranış Eğitimi Faydaları

Köpekler sahipleriyle uyum içerisinde yaşayabilmek için pek çok komut ezberlemekte ve uygulamaktadır. Pek çok eğitimden geçmektedirler. Özellikle yavruyken sahiplenilmeleri, o andan itibaren türlü eğitimden geçmeleri köpek ve sahibinin aynı evde sorunsuz yaşamasını kolaylaştırmaktadır. Köpeklerin davranış eğitiminde ilk dikkat edilen şey yaşı, cinsi ve karakteri gibi ayırıcı özeliklerin belirlendiği testlerdir. Köpeklerin kişiliğine, psikolojisine göre davranışı üzerinden eğitimler verilmektedir. Ev sahibinin de göstereceği sabır, çalışma ve özveriyle birlikte aynı ortamı paylaşacak iki dost uyum yakalayabilecektir. Köpeklere doğaları ve genleri tarafından aktarılan davranışlar ev ortamına ne kadar uygun, karakterleri nelere el veriyor çözümleme sürecidir. Köpeğin ev ortamına uygun davranışları sergilemesi bu sürecin sonunda belirlenmekte ve rahat bir yaşam ortamı sağlanmaktadır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page